[fancy_header type=”3″]BETON PARLATMA UYGULAMASI NEDİR?[/fancy_header]

Beton Parlatma uygulaması, beton zeminlerin elmas kesicilerle aşındırılması ve silinmesi yöntemiyle parlatılması dır. İlk olarak beton zeminin en zayıf kısmı olan yüzeydeki şerbet tabakasını kazıyarak, betonun sağlam, dayanıklı bölgesine ulaşılır. Sonrasında sırasıyla honlama ve parlatma işlemleriyle mikro düzeyde aşındırılmaya devam edilir. Aşındırma basamakları 800-8500 Grit elmas aralığına kadar silindiğinde, beton zemin parlama özelliği kazanır.

Beton Parlatma’nın Uygulanabildiği Alanlar Nedir?

Beton Parlatma uygulaması, başta fabrika, otopark, hastane, okul ve depo gibi endüstriyel zeminler olmak üzere eski veya yeni her türlü beton zemin üzerinde uygulanabilir.
Yeni bina projelerinin proje aşamasında Beton Parlatma uygulamasına karar verilir ise, standart zemin uygulamaları öncesinde kullanılan şap betonu ve yüzey sertleştirici uygulanmasına gerek kalmaz. Beton Parlatma uygulaması, sadece bu özelliğinden dolayı bile alternatiflerine göre yatırım maliyeti avantajı ile öne çıkmaktadır.

Öne Çıkan Avantajları Nedir?

⇒ Alternatif zemin kaplama malzemeleriyle kıyaslandığında çok daha dayanıklıdır. Çünkü Beton Parlatma uygulaması bir yüzey kaplama malzemesi değil, beton zeminin işlenmesiyle elde edilen bir üründür.

⇒ Yatırım maliyeti, alternatif zemin kaplama ürünlerine göre daha ekonomiktir.

⇒ Dayanım süresi, zeminde kullanılan betonun kalitesiyle orantılıdır. Beton mekanik olarak elmaslarla bir kere parlatıldığında, herhangi bir kaplama malzemesi gibi soyulması veya kalkması söz konusu değildir. Parlaklığını çok uzun süre korur. Paralatıldıktan sonra cila veya parlatıcı kimyasal kullanılmasına gerek yoktur.

⇒ İşletme maliyeti, alternatif zemin kaplama ürünlerinde meydana gelen kalkma ve aşınmadan kaynaklanan yenileme maliyetleri olmadığı için son derece düşüktür.

⇒ Zemin kirlenmesine neden olan partiküllerin birikebileceği gözenekler olmadığı için ve cam kadar düz bir yüzey elde edildiği için temizliği son derece kolaydır.

NFSI (National Floor Safety Institute) standartlarını fazlasıyla karşılar. Gözeneklerin kapatıldığı ve son derece düz bir zemin elde edildiği için, sürtünme yüzey alanı artmaktadır ve bu sayede beton zeminin kayma direnci artmaktadır. Sanılanın aksine Beton Parlatma uygulaması beton zemine kaymazlık özelliği kazandırır. OSHA & ADA sürtünme katsayısı gereksinimlerini fazlasıyla karşılar. Kuru zeminlerde kayganlık parametresi 0,59 ile 0,86 ADA (American Disability) arası, ıslak zeminlerde kayganlık parametresi 0,50 ile 0,79 ADA arası ile Beton Parlatma uygulanmış yüzeyler en güvenli yüzeyler arasındadır.

⇒ Betonun kendi ürettiği tozumayı engelleyerek hem zeminin temiz kalmasını sağlar hem de betonun ömrünü uzatır.

⇒ LEED sertifikası için 2 puan kazanılmasına olanak sağlar.

⇒ Işık yansımalarını arttırdığı için aydınlatma amaçlı kullanılan enerjiden ideal koşullarda %40’a varan oranda tasarruf sağlar.

⇒ Kullanılan tüm kimyasallar FDA onaylıdır.

⇒ Kokusuzdur ve uçucu organik bileşikler içermez.

⇒ Uygulama sırasında zemin kullanılmaya devam edebilir.

⇒ CHPS (Collaborative for High Performance Schools) sertifikasını destekler. Parlatılmış beton tamamen hijyenik olduğundan ve alerjik olmadığından başta ABD olmak üzere okul ve hastane zeminleri Beton Parlatma uygulamasına dönüştürülmektedir.

⇒ Çevreye dost, “yeşil bina” ürünüdür.

Lityum Silikat Sıvı Yüzey Sertleştirici

Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştirici, geleneksel Sodyum ve Potasyum bazlı alternatiflerine göre daha küçük moleküllere sahiptir ve betonun içine daha kolay emprenye olarak çok daha kısa bir zamanda reaksiyonunu tamamlar. Böylece beton yüzeyinin %30-60 arası aşınma direncini arttırarak zeminin ömrünü uzatır. Projelerimizde tercih ettiğimiz Ultralit marka Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştirici, alternatifleri içinde en yüksek Lityum oranına sahip üründür.

BETON TOZUMAZLIĞI

Beton yapısı gereği dışarıdan gelen tozlardan bağımsız olarak kendi içerisinde toz üretip, ürettiği tozu kusmaktadır. Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştirici, betonun içeriğindeki tozumaya sebep olan, Kalsiyum Hidroksit molekülleri ile reaksiyona girerek bu molekülleri Kalsiyum Silikat moleküllerine dönüştürür. Betonun tozuması kalıcı ve kesin olarak engellenmiş olur. Beton tozumazlığı, betonun brüt bırakıldığı zemin, duvar ve tavan gibi tüm alanlarda uygulanabilir.

GLOSS UYGULAMASI

GLOSS, Beton Parlatma uygulanmış yüzeyler üzerindeki mikro ölçekli gözenekleri kapatan, kaymazlık özelliğini arttıran ve zeminin parlaklığını çok daha uzun süre korumasını sağlayan kimyasal bir üründür. Beton Parlatma uygulamasının son aşamasında yani yüzey mekanik olarak tam parlaklığa ulaştıktan sonra uygulanır. Ayrıca zemini mümkün olan en pürüzsüz hale getirdiği için otopark veya fabrika uygulamalarında zeminde oluşan otomobil veya forklift lastik izlerinin oluşumuna büyük oranda engel olur ve daha kolay temizlenmesini sağlar.

BETON RENKLENDİRME

Endüstriyel veya dekoratif amaçlı kullanılan beton zeminlerin, betonun içine emprenye olan transparan boyalar ile renklendirilmesi işlemidir. Kullanılan boyalar yüzeyde katman oluşturan ve zamanla aşınan bir yapıda değildir. Tamamen betonun içine emprenye olur ve zeminde meydana gelebilecek aşınmalardan etkilenmez.

LEED UYUMLULUĞU

LEED Sertifikası İçin +2 Puan
LEED ( Leadership in Energy and Environmental Design ; Türkçe açılımıyla Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik ) Amerikan Yeşil Binalar Konseyi ( USGBC ) tarafından oluşturulmuş sürdürülebilir yeşil bina sertifikasyonudur.
Beton Parlatma uygulaması LEED sertifikası için +2 puan kazanılmasına katkıda bulunur.

ÇEVRE DOSTUDUR

Beton Parlatma Çevre Dostudur ve Yeşil Bina ürünüdür.

Beton Parlatma uygulamasında, alternatif yüzey kaplama yöntemlerinin aksine çevreye zararlı hiç bir kimyasal malzeme kullanılmaz. Bu yüzden çevre dostudur.

Sosyal Medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

[social animation=”fadeInUp” icon=”facebook” url=”https://www.facebook.com/parlakbeton/” target=”_self or _blank”][social animation=”fadeInUp” icon=”twitter” url=”https://twitter.com/parlakbeton/” target=”_self or _blank”][social animation=”fadeInUp” icon=”youtube” url=”https://youtube.com/parlakbeton/” target=”_self or _blank”][social animation=”fadeInUp” icon=”googleplus” url=”https://plus.google.com/+Parlakbeton/” target=”_self or _blank”][social animation=”fadeInUp” icon=”instagram” url=”https://instagram.com/parlakbeton/” target=”_self or _blank”]

By | 2017-02-03T09:51:30+00:00 Ocak 21st, 2016|Hizmetler|