Tekstil sektöründe pamuk, iplik, dokuma, boya ve konfeksiyon olmak üzere farklı bölümler yer almaktadır. Tüm bu bölümlerde iç ortam hava kalitesi, ürün kalitesini direk etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaliteli ürün için iç ortam şartlarının belirli bir oranda dengede tutulması şarttır. İç ortam şartlarındaki küçük farklar bile kumaşın bozuk veya düşük kalitede çıkmasına neden olabilmektedir. Bu aşamada klima santralleri sistemin kalbi niteliğinde olup, kalitenin devamı açısından büyük bir önem kazanmaktadır. Tekstil sektöründe kullanılan klima santralleri genel olarak; nemlendirme, ısıtma, soğutma, toz ve uçuntu toplama proseslerini kapsamaktadır.

Tekstil fabrikalarında karşılaşılan sorunlardan biri; üretim alanında klima ve hava basıncının yüksek olması ve buna bağlı olarak da sıcaklık ve nemin artış göstermesi şeklinde yaşanmaktadır. Bu sorun üretim alanında pamuk ve elyaflarda uçuşmaya ve bu uçuntuların ürün kalitesini düşürmesine sebep olur. Bu uçuntular hava ile birlikte, emiş sistemleri yardımıyla toplanmaktadır. Bu sebeple yüksek güçlerde fanlar, aspiratörler ve motor güçlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm bu süreçlerde yüksek oranda enerji gereksinimi vardır.

Uçuntuların maksimum miktarda ve minimum enerji tüketimiyle toplanabilmesi için fabrika iç yüzeylerinin ve özellikle zeminin, uçuntuları tutmayan özellikte olması gerekmektedir. Bunu sağlamanın yolu ise son derece pürüzsüz yüzeylere sahip olmaktır.

Parlak Beton uygulanmış beton zeminler, uçuntuların tutunmasını minimum seviyeye düşürerek hem ideal ortam koşulları hem de enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olur.

By | 2016-12-01T16:00:44+00:00 Aralık 1st, 2016|Haberler, Hizmetler|